Чому сканер кисню в Apple Watch працює всюди, а сканер ЕКГ - ні

Довгий час були недоступні eSIM, а функція ЕКГ в Apple Watch заблокована досі. Просто для того, щоб все це запрацювало, необхідне схвалення різних органів, які його чомусь не дають, прикриваючись турботою про громадську безпеку. Тому було досить дивно і одночасно радісно дізнатися, що датчик вимірювання рівня кисню в крові, якими оснастили нові Apple Watch, буде працювати і у нас, і в переважній більшості країн світу. Але як Apple цього домоглася?



Якщо поміркувати, виходить дивна ситуація. Адже і SpO2-сенсор, що забезпечує вимір кисню в крові, і датчик ЕКГ - це одного поля ягоди. І той, і інший відповідають за сканування життєво важливих показників і начебто навіть здатні врятувати життя. Але, тим не менше, датчик ЕКГ вимагає обов'язкової сертифікації в переважній більшості країн світу, через що він до сих пір не працює в Росії, а сенсор вимірювання кисню в крові запрацював у перший день без реєстрацій і схвалень.


Пульсоксиметр в Apple Watch


Виявляється, вся справа в тому, що американське Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) встановлює кілька категорій пристроїв стеження за станом організму: Health (здоров'я) і Wellness (гарне самопочуття). Схоже поділ існує в багатьох країнах світу.


До перших належить функція ЕКГ, тому що вона, по-перше, займається інтерпретацією небезпечних для життя ситуацій, а, по-друге, безпосередньо конкурує з медичним обладнанням. Пульсокісметри ж - це пристрої категорії Wellness.
Адже якщо купити пульсоксиметр, що відноситься до категорії Wellness, можна в будь-якій аптеці і без проблем замовити на AliExpress, то просто так відшукати у вільному продажу електрокардіограф ви навряд чи зможете.


Щоб отримати дозвіл FDA на продаж Apple Watch з функцією ЕКГ, їй потрібно було провести безліч тестів і довести, що її методика сканування серцевого ритму дійсно ефективна, точна і може бути застосована в домашніх умовах.
Нічого подібного у випадку з пульсоксиметром не було потрібно через його простоти. Apple могла обмежитися тільки внутрішніми тестами і впровадити SpO2-датчик без дозволів. Безперечно, хтось скаже, що це нечесно. Адже і ЕКГ, і вимір кисню в крові можуть врятувати життя. Але тут є досить відчутне розходження.


Чи можна вірити SpO2-сенсора в Apple Watch



Справа в тому, що сенсор вимірювання кисню в крові за своїм призначенням ближче до електричного термометру. Так, це потрібна річ, і від високої температури людина теж може померти, як і від гіпоксії. Але ми без проблем можемо користуватися термометрами, як і пульсоксиметрами, самостійно. До того ж, у всіх показники нормального змісту рівня кисню в крові можуть відрізнятися.


У більшості людей рівень кисню в крові становить 95-99%. Однак деякі люди живуть з рівнем кисню в крові нижче 95%, не відчуваючи жодних незручностей.
Чи то справа порушення серцевого ритму. Мало того, що воно проявляється у всіх однаково, так ще й заміряти роботу серця методом електрокардіографії ми в домашніх умовах просто не можемо. Для цього нам потрібно не тільки спеціалізоване обладнання, а й лікар, який може, по-перше, включити його, а, по-друге, інтерпретувати отримані показники.


Що ми маємо на виході? Сенсори ЕКГ і SpO2 - це датчики різного ступеня відповідальності, яка на них покладається. Це видно на прикладі точності проведених вимірювань. Адже якщо датчик ЕКГ хоч і помиляється, в цілому це відбувається нечасто. А ось сенсор SpO2, який тільки-тільки дебютував в Apple Watch, має схильність до неправильних обчислень. В результаті декількох послідовних вимірювань навіть на одну людину показники можуть відрізнятися досить істотно - аж до критичних відмінностей.

Але Apple, розуміючи це, обгородила себе від можливих позовів. Вона заздалегідь чітко прописала, що вимір кисню - це немедичною функція, і інформація, яку вона надає, не може використовуватися для консультації з лікарями.

08.10.2020