Apple хочуть змусити перейменувати iPhone

У судовому позові компанія заявила наступне:
Дозвіл деяким компаніям вільно користуватися торговою маркою, яку інша компанія зареєструвала раніше, завдає шкоди вільної конкуренції і порушує авторські права на інтелектуальну власність.

А ще там написано про те, що в рішенні регулюючого органу (інстанції нижчого рівня) порушуються основні конституційні права, що воно несправедливо, незаконно і неправильно. Коментуючи позов, бразильські ЗМІ звинувачують Apple в дискримінації невеликих компаній, хоча IGB Eletrônica S.A., вона ж IGB Electronics і Gradiente - компанія досить велика, до пандемії в ній працювало майже 20 тисяч осіб. Бразильська преса, природно, цілком і повністю на боці IGB Electronics, в її викладі Apple Computer (яка зареєструвала торгову марку iPhone в кінці 2006 року) постає в жахливому світі: Стіву захотілося назвати смартфон саме так, і йому було все одно, вільно ця назва або немає.
Нібито яблучних юристів (і співробітників американського управління по патентах і торгових знаків) цікавило тільки, чи не зареєстрований цей знак в країнах «першого світу» - США, Канаді та деяких країнах Європи - а на Бразилію навіть не звернули увагу. Це не правда. Про те, як все було насправді - розповім в кінці статті. Спочатку розберемося що ж все-таки загрожує Apple.
У Apple віднімуть торгову марку iPhone?
   Навіть вища судова інстанції Федеративної Республіки Бразилії (Верховний суд) не має права щось забороняти або вимагати за межами його юрідікціі. Він - вища інстанція на території Федеративної Республіки.
У гіршому випадку на території цієї країни буде заборонено продавати нові iPhone під їх справжнім ім'ям. Або Apple покине бразильський ринок (до нового рішення суду), або перейменує iPhone, наприклад, в "Apple Phone". Якщо рішення Верховного суду дійсно буде виконуватися.
   У 2013 році INPI (Бразильський Національний Інститут Промислової Власності, аналог бюро по патентах і торгових знаків США) підтвердив ексклюзивне право Gradiente на торговельну марку. Apple було заборонено продавати iPhone в країні і навіть за її межами, у всій Латинській Америці. За порушення передбачалися жорстокі санкції, аж до конфіскації, але iPhone (від Apple) як продавався в Латинській Америці до прийняття цього рішення, так і продавався при ньому.

   Тим часом, Бразилія - ​​один з найбільших в світі імпортерів iPhone і різної іншої яблучної техніки. А ось завод по збірці iPhone і комплектуючих для нього, який вже будувався, вводити в дію заборонили. Власне, в 2018 році INPI скасував це рішення через те, що воно не працювало, і над ним сміялися. Мільярд реалів Apple, швидше за все, виплатить - це 186,3 мільйона доларів, для Apple 2020 року ця цілком підйомна сума. Можливо, позивач саме цього і добивається. А ви як думаєте? Давайте обговоримо в нашому Telegram-чаті.
Apple вкрала назву iPhone?
   Бразильська компанія з двома офіційними назвами (IGB Eletrônica S.A. і IGB Electronics - це внутрішній і зовнішній варіанти одного і того ж назви) 2000 року зареєструвала в INPI торгову марку «IPHONE». Але проект, для якого ця торгова марка була зареєстрована, не відбувся. До 2012 року ця торгова марка ніяк не використовувалася.
   У 2006 році, коли Стів Джобс «побачив», що найрозумніший телефон в світі, розробка якого підходила до кінця і який потрібно було представити світу - саме iPhone, він наказав юристам перевірити у всьому світі - аж до Африки і Папуа Нової Гвінеї - НЕ зареєстрована де-небудь ця торгова марка. Знайшли, в декількох країнах світу, в тому числі і в Бразилії - і всюди, крім Бразилії, торгову марку вдалося або викупити, або орендувати.

   Переговори з главою Gradiente ні до чого не привели - він відмовився. Кажуть що він зажадав неприйнятно великих відступних, на виплату яких в 2006 році Apple піти не могла. Стів, подумавши, вирішив проігнорувати цей конфлікт - тому що жодних дій у Gradiente робити не стане, у всякому разі в найближчі кілька років.
Так все і було. Аж до 2012 року, коли Gradiente назвала свій Android-телефон "iPhone" і подала на Apple в суд. Через рік після смерті Стіва Джобса.


iPhone на Android існує. 



   Кажуть, що між Стівом і Еуженіо Еміліу була досягнута якась домовленість, але це тільки припущення. Останнє ви вже знаєте. У 2013 році ексклюзивне право IGB Eletrônica S.A. на торговельну марку iPhone було підтверджено, в 2018 її дозволили використовувати обом компаніям, в травні 2020 IGB Eletrônica SA звернулася в суд вищої інстанції в своїй країні, і в найближчі тижні, а може бути навіть дні, буде прийнято третю остаточне рішення по 13-річному спору.

17.08.2020