Перший після Кука. Що відомо про Джеффа Уїльямсе, людині №2 в Apple

     Перший після Кука. Що відомо про Джеффа Уїльямсе, людині №2 в Apple
     Тім Кук очолює Apple з 2011 року. Цифри говорять, що він далеко не найгірший CEO. Акції подорожчали майже в два рази. Рік  тому Apple стала першою американською компанією в історії, чия капіталізація пробила позначку в $ 1 трлн. Виручка в 2018 році досягла $ 265 млрд. На рахунках - понад $ 100 млрд кеша. iPhone - смартфон №1 в своєму ціновому сегменті. Частка Mac на ринку комп'ютерів з 2011 року зросла з 5% до 7%. Apple Watch - найвищий показник продажів у світі годинник. iPad впевнено перетворюється в повноцінну заміну ноутбуку. Свіжа квартальна звітність показує, що компанія була готова до уповільнення ринку смартфонів: продажі iPhone просіли, але загальна виручка зросла за рахунок сервісів. Проте у Кука багато недоброзичливців. «А інновації де?» - ось їх головний аргумент. Коли не стало Стіва Джобса, за інновації в Apple відповідав головний дизайнер Джоні Айв. Сам Джобс говорив, що Кук - «хлопець не про продукти». Але Айв йде. Його місце займе головний операційний директор Apple Джефф Вільямс, якого називають двійником Кука. Чого від нього чекати?
Чим стала Apple до 2019 року
     За вісім років без Стіва Джобса Apple разюче змінилася. Ось лише короткий список:
iPhone - це не один пристрій, а ціла лінійка.
Планшети розділили на три сутності: Pro, Air і просто iPad.
Розрослася категорія аксесуарів: AirPods, HomePod, навушники і колонки Beats.
З'явилися Apple Watch.
Міцніє Фінтех-напрямок: Apple Pay і тільки що запущена Apple Card.
     Все більшу роль в доходах грають сервіси: App Store, Music (60 млн передплатників роблять його музичним сервісом №2 в світі після Spotify), News +, iCloud. На підході - Apple TV + і Arcade.
     Як відомо, Джобс цінував мінімалізм. При ньому всі пристрої Apple поміщалися на одному робочому столі. Тепер гаджетів набагато більше, але їх роль в доходах поступово знижується. В останньому фінансовому кварталі напрямок сервісів виявилося самим швидкозростаючим і принесло $ 11,5 млрд. Два роки тому сервіси плелися за комп'ютерами, заробляючи менше $ 5 млрд.
Тім Кук - провідник змін. Він не так багато експериментував з iPhone, але під його керівництвом компанія змогла злізти з голки одного продукту.
Є думка, що прагматизм Кука всі ці роки врівноважувала творча натура Джоні Айва. Новий дизайн iOS, Apple Watch, все менш практичні, але як і раніше дуже красиві ноутбуки, інопланетний вигляд нового Mac Pro - це все Айв. З його відходом починається нова епоха.
Копія, яка потрібна Apple
Після відходу Айва командувати дизайнерами в Apple буде головний операційний директор Джефф Вільямс. Раз в тиждень перед ним будуть звітувати керівники напрямків софта і заліза. Згідно профайлу, який Вільямсу недавно присвятив Bloomberg, з дизайнерами він ладнає гірше, ніж з розробниками та інженерами. Він ставить на чільне місце метрики - дизайнери цього не люблять.
Підлеглі розповідають, що одне з кращих якостей Вільямса - вміння дати співробітнику автономність, а не займатися мікроменеджментом. Навряд чи він буде жорстким керівником. З іншого боку, і принциповості йому, здається, не позичати. Кажуть, коли Вільямс курирував розробку AirPods, він демонстративно з'являвся на нарадах в старих дротових навушниках: йому не подобалося, як прототип бездротових сидить у вухах.
Примітно, що нові обов'язки не знімають з Вільямса колишню відповідальність. Як головний операційний директор, він веде безліч напрямків: контролює ланцюжок поставок, матеріальне забезпечення, розробку фітнес-додатків, програму AppleCare і службу підтримки, а також частина фінансових процесів.
Тім Кук і Джоні Айв. Фото: Stephen Lam / Getty Images
      Справитися з усім цим повинна допомогти феноменальна витривалість. Це якість в Уїльямсе також відзначають багато, порівнюючи його з Куком. У двох управлінців взагалі багато спільного, навіть біографії схожі.
Вільямс виріс на півдні США, закінчив бакалаврат за спеціальністю «машинобудування» та отримав MBA в тому ж Університеті Дьюка, що і Кук. Кар'єру теж почав в IBM, а в Apple прийшов в 1998 році. Спочатку був менеджером зі закупівель та вів переговори з постачальниками, з часом пробився в топ-менеджери і, нарешті, став правою рукою Кука. Як і бос, він обожнює фітнес, приїжджає на роботу до семи ранку, носить непомітний одяг (втім, в Apple це щось на зразок уніформи) і коротку стрижку.
      У книзі Tim Cook: The Genius Who Took Apple to the Next Level головний редактор сайту cultofmac.com Ліндер Кані розповідає, що співробітники Apple регулярно плутають Кука і Вільямса зі спини. Ще одна його особливість - спокійний і навіть тихий характер.       Роль злого копа він виконує тільки в оточенні своїх помічників.
Чи зможе він освоїтися в новому оточенні, покажуть майбутні продуктові релізи Apple. Але і зараз є шанси, що у Джеффа це вийде.

14.08.2019